s. Edyta Wójtowicz

S. EDYTA WÓJTOWICZ - RADIOLOG, PIELĘGNIARKA Do zgromadzenia wstąpiła w 1993 r., od 2003 r. pracuje na misjach. Zaangażowana jest w pracę administracyjną i wspomaga przeprowadzanie operacji. Przeprowadza badania ultrasonograficzne. Dodatkowo zajmuje się chorymi we wioskach.

Rozmowy zarejestrowano w 2013 r.

żródło: https://katondwe.pl.tl/Siostry-pracuj%26%23261%3Bce-oraz-pracownicy-szpitala.htm

To jest grobowiec ojców jezuitów w Katondwe na cmentarzu. Leży tutaj brat Bulak zagryziony przez lwa. Mamy tutaj też ojca father Parry, który jest Anglikiem. Jezuici na początku, gdy przyjechali na misję, było to miejsce bardzo trudne, wielu z nich umierało młodo. Ojciec Parry był wysłany, żeby sprawdzić co tu się dzieje, dlaczego tak umierają? Też będąc na wizytacji zachorował i zmarł.

 

„Człowieku musimy dbać o swoje zdrowie i siły, bo zachorować, czy umrzeć na misji potrafi byle dureń, ale nawet i durnia nie raz, jak go braknie, trudno zastąpić.” Kard. Adam Kozłowiecki

 

Z perspektywy lat widać jakie piękne dzieło budowania kościoła na całym świecie Pan Bóg powierza i dokonuje przez takich ludzi, którzy są w stanie powiedzieć: 

- Tak! Jadę!

 

Znajdujemy się w Katondwe. Szpital pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i pierwszym budowniczym szpitala był ojciec Waligóra. 

 

Why father Waligóra is buried separately from the other fathers who are buried together? (Dlaczego Ojciec Waligóra jest pochowany oddzielnie od innych ojców pochowanych razem?)

Because of the love of the people. He had more love for the people. (Z miłości do ludzi, miał więcej miłości dla ludzi)

 

Siostry pracowały w Katondwe od 28-go roku. Jezuici jako zgromadzenie sprowadzili siostry do pomocy. W szpitalu było tylko 30 łóżek i to wystarczyło na potrzeby tutejszego powiatu, ale w miarę upływu czasu te potrzeby wzrastały, szczególnie że pacjenci z Mozambiku przychodzą się tutaj leczyć. Mają niedaleko, tylko przez rzekę, a po drugiej stronie rzeki w Mozambiku przez długie lata były walki partyzanckie, nie było żadnego ośrodka zdrowia i do chwili obecnej pacjenci z Mozambiku żeby uzyskać jakąś pomoc muszą wędrować w swoim kraju 600 kilometrów do najbliższego szpitala.

tekst dla niesłyszących

Opis

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.