Ks. Marceli Prawica

Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku - Kamiennej.  W roku 1972 wyjechał do pracy na misji w Zambii. Związał się z najstarszą założoną przez Polaków placówką misyjną w tym kraju, legendarną misją Chingombe, miejscem gorącym, położonym w górach, oddalonym od cywilizacji o ponad 200 kilometrów złej drogi.  Jego praca polegała nie tylko na posłudze duszpasterskiej, ale także utrzymaniu misji i pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb miejscowej ludności. Do Polski przyjeżdżał trochę odpocząć, ale głównie po to, aby zdobywać środki na misję i reperować zdrowie. Na malarię chorował ponad 100 razy. Był szanowanym i bardzo lubianym kapłanem, myśliwym i mechanikiem. Gdy nie mógł już pracować, wrócił do kraju, gdzie zmarł we wrześniu 2017 roku.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się aula misyjna im. ks. Marcelego Prawicy.

Rozmowy zarejestrowano w 2013 r.

To jest miejsce, gdzie spoczywa Brader Bulak. 

Mogę powiedzieć, że to są jego szczątki, które spoczywają tutaj.

Dlaczego? Bo został zaatakowany przez lwa. Jest to pierwszy misjonarz na tej ziemi. Ta okolica była bardzo dzika i niebezpieczna i w nocy, kiedy słyszał jakieś poruszenie, krzyki, wziął swoją strzelbę, jak zawsze, poszedł, ale lew był szybszy.


Pierwsi misjonarze wyjeżdżali z biletem w jedną stronę, a niektórzy nawet podejmowali się czegoś takiego, że... a ten ząb, ten ząb, ten ząb mam chory, ja go muszę usunąć, bo ja nie chcę mieć tam problemów. Nawet do tego stopnia! To dla mnie to jest Boże szaleństwo.


To jest stary karabin. Ma ponad sto lat. A teraz woda bardzo spadła, ryby uciekły do większej rzeki, więc krokodyle są głodne. Jechałem przez rzekę Kampoko w nocy, to przeszedł dookoła samochodu. Co się rusza, to szuka pożywienia. Stworzenie które ma swoją dobrą stronę, bo oczyszcza wodę ze wszelkiej padliny. No, ale człowiek także jest jednym z jadłospisów.


Tutaj musi być ksiądz, musi być mocny. I psychicznie, i fizycznie.

tekst dla niesłyszących

Opis

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.